Nézőpont

Autóval Toszkánába

Idén, nyár végén Toscanaba mentünk nyaralni. Kocsival. Saját kocsival, Budapestről. Eseménnyel teli volt és tanulságos. Ezért döntöttem úgy, hogy összeszedem a tapasztalatokat, hogy mire lehet számítani, ha az ember autóval indul neki.

A mai Toszkána földje nagyjából megfelel az egykori etruszk városállamok által uralt területnek. Az etruszkokat a rómaiak igázták le, akik a földet lakóiról, az ún. Tuszikról vagy etruszkokról Tusciának hívtak. Toszkána Észak-Olaszország közigazgatási régiója; nyugaton a Tirrén-tenger irányában helyezkedik el. Északnyugat felé Liguria, északon Emilia-Romagna, keleten Marche és Umbria, délen Lazio határolja.

Toscana Térkép

Toscana Térkép

Az odaút

A Szlovén határig kb 2 óra az út Pestről. Ljubljana felé mentünk. Nagykanizsánál álltunk meg tankolni. A kutas azt mondta Szlovén matrica nincs, csak a határ után kb 50m-el egy bódéba a lehet venni. A “bódé” egy elég nagy benzinkút volt. Mi nem álltunk meg mert rengetegen voltak. Elmentünk egy másik benzinkútra kb 3 km-re az autopályától. Ott vettünk 7 napos matricát, ami 15 euró. Az ezt követő legközelebbi aurópálya mellett lévő benzinkúton is iszonyú sor volt, lehet hogy érdemesebb lejönni az autópályáról és pár kilométerrel odébb matricát venni nyugiban, sorbanállás nélkül. Szlovénián átjutottunk. Bár voltak kisebb dugók és útfelújítások.
Átléptük az Olasz határt. A benzin eddig itt a leg drágább. Az autópálya mellett kb 600 Ft-nak megfelelő összeg literje. A fizetős utak kálváriája itt annyiból jobbak, hogy nem tudsz felhajtani véletlenül, viszont drága. Kapuk vannak ahol kis jegyet kapsz autómatából rajta dátummal és a felhajtás helyével. Ha lehajtasz, akkor fizetsz. De mindenképp kell kézpénz, mert nem mindenhol lehet kártyával fizetni. Ami még negatívum, hogy az árak eltérnek. de ITT találtam egy táblázatot ami segíthet és egyéb fontos infók is vannak. Ha van rá lehetőség érdemesebb elkerülni az autópályát és inkább a tájban gyönyörködni.

1. Nap – Siena

Siena Európa egyik legnagyszerűbb gótikus városa. Van egy óváros része amit fal vesz körül. Hagyományőrző, mi pont a Contrada Della Pantera idején voltunk. Mindenképp érdemes benézni, vannak klassz éttermek a főtéren és kis kávézók. De kocsival nem lehet bemenni az óvárosba, csak taxi és a busz mehet be. Parkolni elég nehéz, egyébként a parkolás 1.5 euró óránként, de a legtöbb helyen csak este 8-ig fizetős.
A város többi részén autózgatni is megéri.  Érdemes szintén kézpénzt használni parkoláshoz.
Viszont szép az út, minden domb tetején van egy ház, vagy valami kis építmény. Sienától nem messze található Monteriggioni, egy fallal körülvett középkori erődítmény. Az útról is lehet látni, már elég messziről. Szintén van parkolási lehetőség. Itt is vannak kajáldák és kávézók. A vár falára is fel lehet menni fejenként 3 euróért. De érdemes mert be lehet látni az egész környéket. Innét olyan 40 percnyi útra van San Gimignano egy középkori kisváros. A város egész környéke nagyon szép és dombos. A belvárosba ugyan fel lehet menni kocsival, de csak egy részéig. Érdemes kicsit előbb letenni az autót és begyalogolni a központba.


2. Nap – Terme Naturali Saturnia és Pitigliano

Saturnia-hőforrás a Grossetto települést övező hegyek között található. Az út elég kanyargós, Siena-tól olyan 2 órára van. Lehet parkolni is közvetlen közel, minden szépen ki van táblázva. Nem kell se a parkolásért se a fürdőért fizetni. Egyedül a zuhanyzásért. A büfénél lehet venni kis zsetonokat 1 euróért darabját amiért cserébe 1-2 percnyi meleg vizet kapunk zuhanyzàsra. Sajnos kell is mert a víz kénes és olyan illata is van. A másik pedig a természet adta, se lépcső se szűrő rendszer, se semmi, csak ömlik a forrásból, így kis szúnyoglárva szerü kis kukacok vannak benne. Ezért lehet h tényleg hasznos a zuhany. 
Szintén szép kisváros, de sajnos elég messze van mindentől, Pitigliano. Kicsit olyan mindha egybeolvadt volna a sziklákkal és a természettel. Érdemes ellátogatni ide, legalább egy fél nap erejéig. Nos nekünk sikerült egy kicsivel többet itt tölteni, ugyanis kaptunk egy defektet.  Ami így önmagában nem is lenne probléma. A probléma ott kezdődött, hogy mikor futómű ellenőrzésre vittük az autót akkor lecserélték a csavarokat. Kisebbre. Ami ott és akkor derült ki. Vagyis nem tudtuk leszedni, mert nem volt jó a csavarkulcs mérete. Ami a legnagyobb szerencse az egészben, hogy olyan 100 méterre volt egy gumi szervíz. A szerelő semmit nem beszélt angolul, de így is jól megértettük egymást. A jobb hátsó gumiból 2 darab szeget szedett ki és kijavította a sérülést. Kb 15 perces volt a művelet (leszámítva hogy vártunk rá úgy 3 órát, mert pont a szundi idő alatt történt az eset) Szóval még olcsón meg is úsztuk. Egy kis idő, egy kis keresgélés és 15 euró. De innét is köszönjük az öreg úrnak a segítséget.

3. Nap – Firenze

Sienától kb 2 óra volt az út úgy, hogy nem autópályán mentünk. Itt már jóval több volt a túrista, de mivel ősz eleje van tömegnyomor az nincsen. Parkolással ésszel, szinte mindenhol kell fizetni olyan 1.5 eurót óránként. Az autómaták az 1 és 2 centeseket nem fogadják el, úgyhogy azokat ne gyüjtögessétek olyan alapon hogy “jó lesz majd az autómatába”. Nem, nem lesz jó.
Ha már Firenze, akkor megnéztük a Dávid szobrot, ami az Academy Of Florence Art Gallery-ben található. Nem vettünk előre jegyet, de elvileg online lehet venni. Helyben viszont 8 euró/fő. Át is vizsgálnak a bejáratnál, szóval a túlélő felszerelést ide ne vidd magaddal. A múzeumban könnyű megtalálni a szobrot. Az egész múzeumot hamar körbe is lehet járni. Ami annyira nincs feltüntetve sehol, a kijárat felé van egy második emelete is. Ott is vannak festmények, illetve van egy hangszer múzeum része is amit szintén érdemes megnézni. Mi csak egy napot voltunk a vàrosba, ami koránt sem elég. Nagyon sok látnivaló van. Parkok, múzeumok, hidak, galériák. Aki teheti Töltsön itt több időt.
 


4. Nap – Pisa

Pisaba szintén 2 óra az út. A ferde torony könnyen megtalálható. A térrel szemben, ahol a torony található ott van egy kisebb fizetős parkoló. Mikor bemész, kapsz egy kis zöld zsetont (van kép róla a galériában). Ha végeztél, bedobod a zsetont egy autómatába, fizetsz kézpénzzel. Visszakapod a zsetont és azzal enged ki sorompó. A torony környékén sok az árus,  kis bazár meg a kajálda. A toronyba is van lehetőség felmenni, 18 euró/fő áron. Szóval mi nem mentünk fel. A városban sok a park is. Azokba is érdemes ellátogatni. Amit még nem szabad kihagyni  az a Pisától olyan 10 percre lévő tengeri kikötő. Marina Di Pisa. Van egy köves rész, oda le lehet menni. Ha melegbe megy az ember jól jöhet ha egy kicsit ott le tudja hűteni magát.

Ui.: Már negyedik napja voltunk ott mikor elkezdtük agyalni, hogy lehetne megúszni a napi legalább 4 óra autózást: Google Maps-ban van olyan lehetőség hogy “fizetős utak elkerülése” nos, ha ez be van pipálva akkor úgy tervezi meg az útvonalat, hogy felvisz az olyan autópályákra és főuzakra amik nem fizetősek. Így lehet haladni, ingyen, de a tájból sem veszik el annyi élmény.

5. Nap – Pihenő nap

Itt jött el a pillanat, hogy beszéljek még egy problémáról ami itt érheti az embert.
Szúnyogok. Ott nem olyanok mint itthon. Ott ilyen csíkos szúnyog van, gondolom én hogy az ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus) és naplementekor a világosban is “támad”. Ami a probléma, hogy napokig fáj és ég, időnként fellángoló viszketés rohamokat okozva. Elmentünk hát gyógyszertárba. Kaptunk rá egy krémet ami bevált. Ugyan nem tünteti el a csípést de kevésbé kell vakarózni. És napégésre is jó.

6. Nap – Tenger

Bagno Capezzolo
Eredetileg nem is erre a partra készültünk. Csak pont útba esett. Egy napra 2 napozóágy, parkoló, zuhany, öltöző, wc 40 euró. Szép homokos partszakasz, tiszta víz és kevesen vannak. Kb másfél órára Siena-tól. Nem bántuk meg. Befejező napnak ez pont ideális volt.

A hazaút zökkenőmentes volt, ha eltekintünk 1-2 útfelújítástól. Remélem mindenki talált hasznos infókat és kedvet kapott egy úthoz Toszkánába!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!